Concordia University Cougar Invite

Complete Results

WOMEN
Team Finish – 1st  place (16 teams)   (170.5 points)

Event

Athlete

Time

Place

100 Meter

Leah VanTol

15.22

15th

200 Meter

Angela Klunder

28.83

13th

 

Sara Locasso

29.28

15th

400 Meter

Courtney Kalous

1:00.02

2nd – NCCAA qualifying

800 Meter

Jessica Disslekoen

2:27.18

5th

1000 Meter

Jessica Disselkoen

3:08.65

1st

 

Hannah Schwab

3:11.55

2nd

 

Leah VanTol

3:28.93

4th

1500 Meter

Ashley Jourdan

4:45.09

1st – NCCAA qualifying

3000 Meter

Anna Bos

10:20.07

1st – School Record

 

Hannah Schwab

11:10.55

2nd

 

Kasey Zaremba

11:40.83

7th

100m Hurdles

Emily Dykstra

16.42

2nd

400m Hurdles

Brooke Hamilton

1:09.16

1st  - NCCAA qualifying

 

Justine VanDyk

1:11.08

2nd  - NCCAA qualifying

 

Anna Spotts

1:13.74

4th

4 x 100m Relay

Losacco, Klunder,

Roth, Hamilton

54.19

3rd

4 x 400m Relay

Jourdan, Hamilton,
Dykstra, Kalous

4:05.98

1st

4 x 800m Relay

Spotts, Zaremba,

VandeKamp, VanDyk

10:19.02

2nd

Triple Jump

Emily Dykstra

34-07.00 (10.54m)

3rd  - NCCAA qualifying

 

Justine Van Dyk

32-02.25 (9.81m)

4th

 

Liz Roth

29-07.25 (9.02m)

5th

High Jump

Rebecca Kuipers

4-06 (1.37m)

6th tie

Pole Vault

Nicki Jager

NH

 

Shot Put

Rachel Kuipers

31-05.75 (9.59m)

4th

 

Molly Toepper

25-06.25 (7.78m)

7th  

Discus

Olivia  Schipper

114-02 (34.80m)

2nd

 

Rachel Kuipers

88-03 (26.90m)

6th

Javelin

Anna VandeKamp

78-05 (23.90m)

3rd

 

Olivia Schiper

76-09  (23.40m)

4th 

 

Rachel Kuipers

62-00 (18.90m)

9th 

 MEN
Team Finish – 4th  place (16 teams)   (64 points)

Event

Athlete

Time

Place

100 Meter

Chris Morse

11.78

6th

 

Marc Hernandez

14.34

19th

200 Meter

Matthew Schaap

24.73

16th

400 Meter

Craig VanderGalien

52.66

10th

800 Meter

Alex Clark

2:11.37

16th

1000 Meter

Chris Koutavas

2:40.38

2nd

1500 Meter

Andy Reidsma

3:59.73

1st  - NCCAA qualifying

 

Cody Velthuizen

4:16.07

9th

3000 Meter

Chris Koutavas

9:14.24

4th

 

Michael Potter

9:34.72

8th

 

Tyrell Natewa

9:36.93

9th

 

Mark Bohdan

9:50.08

16th

4 x 100m Relay

Morse, Nagelkirk,
Schaap, Wood

44.79

3rd

4 x 400m Relay

Paepke, Nagelkirk,

VanderGalien, Reidsma

3:32.51

2nd

 

VanDeraa, Clark,

Velthuizen, Buffham

3:46.30

6th

4 x 800m Relay

Potter, Whitten,

Buffham, VanDeraa

8:43.29

1st

Discus

Jon DeYoung

105-08 (32.21m)

9th

Javelin

Jason Nagelkirk

129-07 (39.50m)

7th

 

Robert Wood

127-11 (39.00m)

8th