Benedictine University Eagle Invite

Complete Results

WOMEN
Team Finish – 5th place (14 teams)   (42 points)

Event

Athlete

Time

Place

800 Meter

Courtney Kalous

2:18.36

2nd  - School Record;
NCCAA qualifying

 

Ashley Jourdan

2:23.02

5th  - NCCAA qualifying

 

Hannah Schwab

2:28.10

10th  

 

Kasey Zaremba

2:36.50

25th

 

Anna VandeKamp

2:37.24

27th

5000 Meter

Leah VanTol

21:27.39

15th

100m Hurdles

Emily Dykstra

15.75

3rd  - NCCAA qualifying

 

Liz Roth

17.76

12th

 

Nicki Jager

18.27

13th

400m Hurdles

Brooke Hamilton

1:09.99

4th  - NCCAA qualifying

 

Anna Spott

1:13.01

7th

 

Angela Klunder

1:15.36

10th

3000M Steeplechase

Jessica Disslekoen

11:31.71

1st  - School Record:
NAIA qualifying

4 x 400m Relay

Spotts, VanDyk,
Dykstra, Disselkoen

4:20.52

7th

Triple Jump

Justine Van Dyk

32-05.5 (9.89m)

11th

High Jump

Rebecca Kuipers

4-05 (1.35m)

12th

Shot Put

Rachel Kuipers

27-10 (8.48m)

24th

 

Molly Toepper

25-00 (7.62m)

25th

Discus

Olivia  Schipper

103-08.25 (31.6m)

15th

 

Rachel Kuipers

98-02.25 (29.92m)

18th

Javelin

Olivia Schiper

75-01.75  (22.90m)

17th

 

Molly Toepper

66-09.5 (20.35m)

23rd

 MEN
Team Finish – 10th place (12 teams)   (28 points)

Event

Athlete

Time

Place

100 Meter

Marc Hernandez

14.03

32nd 

200 Meter

Chris Morse

22.76

10th   -School Record;
NCCAA qualifying

 

Marcus Devers

26.21

44th

400 Meter

Chris Paepke

53.23

8th

800 Meter

David Buffham

2:12.51

24th   

 

Joshua Whitten

2:13. 24

25th

1500 Meter

Michael Potter

4:11.83

8th

 

Jason Van Deraa

4:22.07

21st

 

Alex Clark

4:26.98

30th

 

Mark Bohdan

4:30.54

35th

5000 Meter

Tyrell Natewa

16:35.9

10th

3000m Steeplechase

Cody Velthuizen

10:14.47

1st   - NCCAA qualifying

4 x 100m Relay

Morse, Nagelkirk,
Schaap, Wood

45.15

6th

4 x 400m Relay

Paepke, Nagelkirk,
Van Deraa, Clark

3:36.73

6th

 

Potter, Whitten,
Buffham, Bohdan

3:50.34

12th

Long Jump

Marcus Devers

21-04 (6.50m)

5th  - NCCAA qualifying

 

Jason Nagelkirk

19-02 (5.84m)

17th

Triple Jump

Robert Wood

37-01.25 (11.31m)

11th  

Discus

Jon DeYoung

114-05(34.87m)

19th  

Javelin

Matthew Schaap

119-06.5 (36.43m)

22nd

 

Robert Wood

116-05 (35.48m)

25th